انواع پک دوربین مداربسته همراه تجهیزات مورد نیاز دوربین های مداربسته و نصب در منزل و مراکز صنعتیReviewed by سانا ارتباط پردیس on Jul 10Rating: 5.0
در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین های مداربسته میپردازیم:

دوربین مداربسته چیست؟

واژه “دوربین مدار بسته” برگردان فارسی انگلیسی closet circuit television یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته میشود که در جای خود ثابت اند. دوربین مدار بسته به کلیه دوربین هایی گفته میشود که در جای خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال میکنند.  

تاریخچه دوربین مداربسته:

نخستین سیستم مدار بسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود. در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی به نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین بسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد. اولین رونمایی از دوربین مدار بسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۴ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مدار بسته به منظور جلوگیری از جرائم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرائم نداشت تا اینکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد.بنظر می آمد نصب دوربین های مدار بسته راهی ارزان تر از بکارگیری نیروهای پلیس و امنیتی برایشناسایی و جلوگیری از جرائم باشد. بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل خصوصا مکانهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به نصب دوربین مدار بسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط تصاویر تنها با قابلیت “ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربینهای مدار بسته را در این کشور بیشتر کرد.تا قبل ازآن،دستگاههای ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قالیت ها بسیار محدود بود.از نیمه دوم سال ۱۹۹۰ پلیس دوربین های زیادیدر سطح شهرها خصوصا مراکز عمومی،مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد. در انگلستان نیز استفاده از دوربین های مدار بسته بسیار روج یافت.شهر ” نورفولک” انگلستان نخستین شهر در این کشور بود که به صورت گسترده به نصب دوربین های مدار بسته روی آوردند.بطور کلی دردهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

کاربردهای دوربین های مدار بسته

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مدار بسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد آن به سیستم های حفاظتی ختم نمیشود از جمله: کاربرد هایی از قبیل پلیسی، نظامی ، صنعتی ، کنترل ترافیک ،ارتباطات رادیویی و تصویر برداری نامحسوس.

جلوگیری از ارتکاب جرائم:

کاربرد دوربین های مدار بسته در جلوگیری از ارتکاب جرائم بسیار زیاد است.از جلوگیری از جرائم رانندگی تا جرائم جنایی .استفاده نامحسوس از دوربین های مدار بسته نیز بسیار رواج یافته است.بطور مثال میتوان به استفاده از دوربین در دستگاه های خودپرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرائمی چون استفاده غیر مجاز از دستگاهها و … کاربرد دارد. دوربین برای جلوگیری از جرائم آخرین تحقیقات آماری از شهرهای بزرگ آریکا و انگلستان نشان میدهد بعد از نصب دوربین های دار بسته در پارکینگ ها ۵۱ درصد از تعداد جرائم کاسته شده است.در فرودگاه ها میزان کاهش جرائم ۳۳درصد و ئر سایر مراکز عمومی نیز به مقدار ۹درصد رسیده است.

کاربرد صنعتی:

  در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین های مدار بسته در محل ها یا مراحلی از کار حضور فیزیکی انسان خطرناک ،دشوار و یاحتی غیر ممکن است استفاده میشود.در کارخانجاتی همچون کارخانجات شیمیایی یا نیروگاههای هسته ای در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های رواج زیادی دارد.

کنترل ترافیک:

امروزه دراکثر کشورهای جهان از دوربین مداربسته برای کنترل ترافیک وسابل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده میشود.از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.تحت نظارت قرار دادن تصادفات و شناسایی جرائم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مدار بسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین مدار بسته در این بخش میباشد.

انواع دوربین مدار بسته:

از نظر نوع سیگنال:

-دوربین های آنالوگ -دوربین های ip(تحت شبکه) -دوربین های دو منظوره

از نظر شکل ظاهری و کاربردمتناظر:

-دوربین های دام dome -دوربین های بولت(صنعتی) -دوربین های مینیاتوری -دوربین های مادون قرمزIR -دوربین های اسپید دام(دوربین های چرخشی)

از نظر قاب و پوشش:

-دوربین های ضدآب قاب بزرگ -دوربین های مخفی -دوربین های قاب فانتزی

دوربین های آنالوگ:

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مدار بسته میباشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده میکنند.صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دو رشته ای جداگانه منتقل میشوند که یک رشته از سیم نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا میکند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیالمی باشد گرچه انتقال تصویر این دوربین ها با انواع کابل ها برحسب مسافت ونیاز میسر است. cctv analog کیفیت این دوربین ها همانطور که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است.امواج آنالوگ همواره در معرض خطر نویز قرار دارند.نویز های مختلف الکترو مغناطیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از معضل های جدی دوربین های آنالوگ می باشد.به همبن دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر تاثیر بسزایی دارد. زمانی که نیازبه ارسال تصویر و صدا بصورت بی سیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان میدهند، اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر از بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار میدهد.ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هرکس دیگر به سادگی فراهم می شود. بنابراین هیچوقت نمیتواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد. برای ظبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای جز روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه ظبط کننده dvr استفاده می شود. Dvr ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را فراهم می کند. به دلیل قیمت پایین دوربین های مدار بسته آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال ، این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران می باشند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش میرود و بسیاری از ارگان های دولتی،نظامی،هایپرمارکت ها و سایر اماکن عمومی به سوی دوربین های ip متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی سیستم های آنالوگ به دیجیتال به دلیل کمبود تجهیزات و قیمت بالا، بسیار کند است.

مزایای دوربین های آنالوگ:

-قیمت پایین -تنوع گسترده در بازار ایران -سادگی نصب نسبت به دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ:

-کیفیت کمتر نسبت به دبجیتال – امکان نویز پذیری -هزینه بالای کابل کشی -ارتباط بیسیم با کیفیت بسیار پایین همانطور که قبلا اشاره شد،همچنان استفاده از دوربین های مدار بسته آنالوگ نسبت به دوربین های ip به مراتب بیشتر است. شاید بتوان یکی از دلایل عمده و اصلی آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست.بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را تنها به منظور نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته آنالوگ آموزش میدهند و از آموزش های نسبتا پیچیده شبکه ای در مورد دوربین های دیجیتال صرف نظر میکنند.لذا همچنان تقاضای دوربین های مداربسته آنالوگ نسبت به دوربین های دیجتیال و ip بسیار بالا می باشد. در هر حال یکی از مزایای دوربین های مدار بسته آنالوگ نسبت به دوربین های ip قیمت پایینتر آنهاست.گرچه قیمت پایین در بسیاری از پروژه های بزرگ به دلیل هزینه بالای کایل و کابل کشی گم میشود.و این نکته را باید لحاظ کرد که هر دوربین مداربسته با کابل جداگانه به dvr وصل میشود و این مسئله با افزایش تعداد دوربین و کابل و مسافت طولانی هزینه هنگفتی را سبب میشود.

دوربین های مدار بسته تحت شبکه IP

دوربینهای IP نسل جدید دوربین های مدار بسته هستند. امروزهبازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان است. این دوربین ها همانطور که از نامشان پیداست از امواج دیجیتالی برای انتقال داده ها،تصاویر و صوت استفاده میکنند.یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ،این دوربین ها از همان ابتدا دریافت تصاویر امواج را دیجیتال میکنند.ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل میکند و به وسیله شناسه شبکه ip و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکزکنترل متصل می گردد. همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته ip برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد. cctv ip

مزایای دوربین های مداربسته IP

-کیفیت بالای دیجیتال -امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی -امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا -امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های IP

-قیمت بالای دوربین ها -محدودیت پهنای باند دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند.می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند. برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به Dvr نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است.به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد.دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال nvr بدین منظور مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد دوربین های ip از آنجایی تحقق پیدا میکند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود.اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت شبکه برمی آید.امروزه یکی از دغدغه های مردم،عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست.به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات رادیویی و بیسیم متمرکز میکنند. در سیستم های دوربین مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد. ارتباط دوربین های مدار بسته بیسیم از طریق ip بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویرتوسط هر فرد مبتدی توسط امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کدگذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم میکند.ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر نیز بی تاثیر است. بحث دوربین های مدار بسته تحت شبکه آی پی همسان با بحث برسر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است.یکی از آخرین پیشرفت های شبکه می توان به power ove Ethernet یا به اختصار poe اشاره کردکه این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است.

دوربین های دام ( dome ) :

معنی لغوی کلمه dome گنبد است.در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آنها بکار میرود.این دوربین ها بیشتر برای نصب روی سقف ها کاربرد دارد و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار وجود دارد.صرف نظر از قابلیت دید در شب ویا نوع لنز و یا نوع امواج به مجموعه دوربین های گنبدی شکل “دام” گفته می شود. cctv dome

دوربین های صنعتی:

استفاده از این دوربین ها بر خلاف نامشان در بازار ایران،منحصر به مصارف صنعتی نیست.این دوربین ها که نام اصلیشان body camera می باشد.دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربن ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که نیاز به زوم یا فوکوس مطلوب باشد. دوربین مداربسته صنعتی دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج از ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد.

دوربین های مینیاتوری:

دوربین های مدار بسته مینیاتوری همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آنها را در جاهای نامحسوس نصب میکنند.

دوربین مداربسته های آی آر :

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده میکنند دوربین های اینفرارد یا ir گفته می شود.در دوربین های مدار بسته از این تکنولوژی برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود .معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شود.

دوربین های اسپید دام چرخشی :

دوربین های چرخشی یا speed dome و یا ptz به کلیه دوربین های مدار بسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مدار بسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می تواند با استفاده از قابلیت ptz سیستم های مدار بسته،دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به بقیه دوربین ها بر خوردار هستند. دوربین مداربسته چرخشی

تجهیزات دوربین مدار بسته:

Dvr چیست؟

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال digital video recording که به اختصار dvr نامیده می شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین مدار بسته آنالوگ است.این سیستم قابلیت های فراوانی را برای دوربین های مدار بسته فراهم می کند. از ضبط تصاویر با فرمت های تصویری و کیفیت های مختلف تا قابلیت های هشداری متنوع . ارتباط با شبکه و بکار گیری نرم افزارهای کار بردی. Dvrها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند وهمین محدودیت تعداد ورودی ها آنها را دسته بندی کرده است. دی وی آر های با ورودی ۴ تصویر را دی وی آر ۴ کانال(dvr 4 ch) می نامند. به همین ترتیب تعداد کانال می تواند ۳۲،۱۶،۸ DVR

برخی از قابلیت های متفاوت dvr ها:

-هشدار قطع یا خرابی دوربین ها -قابلیت حسگر تشخیص حرکت(motion detection) -ارتباط LAN -هشدار حرکت از طریق ایمیل -کنترل از طریق وب -تنظیم نور در نورهای شدید یا کم -زبان های سیستم (فارسی،انگلیسی و …)

فیش BNC:

BNC نوعی فیش ارتباطیست که به منظور اتصال کابل های کواکسیال بکار میروند. این اتصال دهنده ها برای کابل های کواکسیال مناسب می باشند. BNC ها در زمینه های متفاوتی ازجمله تجهیزاتی رادیویی،تلویزیونی،آزمایشگاهی،سیگنال های ویدیویی(دوربین مدار بسته) و همچنین برخی شبکه های کامپیوتری بکار می روند. همانند سایر اتصال دهنده ها فیش های BNC نیزبصورت نری و مادگی با یکدیگر متصل می شوند.شامل یک پین داخلی و یک فک چرخنده می باشند. بدنه چرخشی BNC نر در BNC ماده با چرخشی ۱۸۰ درجه قفل می شود. طراحی داخلی BNC ها سبب اتصال قفل شونده و مطمئن شده است. فیش BNC BNC های موجود در بازار بسته به نوع اتصال آنها با کابل و همچنین ابزار اتصال دهنده آنها در انواع مختلفی یافت می شوند.از آن جمله می توان به BNC های پیچی، BNC های فنری، BNCهای پرسی و … اشاره کرد. برای اتصال BNC های پرسی به کابل های کواکسیال ، ابزار پرس BNC نیاز است.اما برای BNC های پیچی یک پیچ گوشی ریز هم کافی می باشد.البته این نکته نیز حائز اهمیت است که کیفیت BNC های پرسی بسیار بالاتر BNCهای پیچی می باشد. ————————————————————————————————— سیستم های نظارتی و امنیتی نقش و کاربرد فراوانی در زندگی ما دارند. شرکت سانا ارتباط پردیس با نصب و راه اندازی سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته توسط نیروهای خبره و حرفه ای اطمینان خاطر و آرامش را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت را برای شما به ارمغان می آورد.سانا ارتباط پردیس دوربین هایی نظیر دام(مخصوص فضای بسته)و دوربین بولت (مخصوص محیط های باز و صنعتی)را به خوبی و با بهترین و به صرفه ترین قیمت اجرا میکند. در کشورهای پیشرفته امروزی دوربین های مداربسته که در اماکن شهری نظیر:بانک ها-بیمارستان ها-مجتمع های مسکونی و اداری-آموزشگاه ها-مدارس-فروشگاه هاو… توسط سانا ارتباط پردیس به کار گذاشته میشودو باعث میشود که بسیاری از مجرمین به کمک سیستم های امنیتی برند و اصلی داهواشناسایی میشوند. در اماکن خصوصی همچون منزل مسکونی-مغازه هر شخصی برای حفظ امنیت مالی و جانی خود میتواند از سیستم های با کیفیت و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت سانا ارتباط پردیس استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *