ویپ voipReviewed by سانا ارتباط پردیس on May 5Rating: 5.0

VoIP ( ویپ ) چیست

در دنیای ارتباطات ، به تکنیک انتقال صدا بر روی زیر ساخت شبکه ( IP Network ) ، ویپ یا  Voice Over IP می گویند . در این روش دیگر نیازی به کابل کشی مخابراتی در داخل سازمان و شرکت شما نیست و کلیه تلفن ها و فکس ها به نود های شبکه متصل خواهند شد . دیگر خبری از پست های شلوغ و سیم های مختلف تلفنی نیست .

با رشد بسیار سریع اینترنت و تاثیر آن بر روی تمام ابعاد زندگی اجتماعی ، نسل جدید ارتباطات تلفنی از طریق سانترال ویپ پا به عرصه گذاشته است . امروزه ما شاهد انقلاب اینترنت در تمام ابعاد زندگی انسانها هستیم . وابستگی افراد به اینترنت تلفن همراه غیر قابل باور است . قطعی چند لحظه ای اینترنت شرکت ها غیر قابل تحمل است . افراد اغلب اوقات فراغت خود را در اینترنت میگذارنند . تبادل تصویر ، صدا و انواع فایل ها به سرعت امکان پذیر شده است . گسترش روز افزون نرم افزار های کاربردی تلگرام ، اینستاگرام و واتساپ ازین قبیل است . تمام این پیشرفت ها در سایه تکنولوژی ویپ صورت گرفته است .

صدای انسان که در ابتدا به صورت یک سیگنال آنالوگ است ، به سیگنال دیجیتال تبدیل و بعد از کدینگ و فشرده سازی و تبدیل به پکت آی پی ، وارد شبکه می شود . در سمت گیرنده نیز عکس این عمل انجام میگردد .

مزیت های تلفن سانترال ویپ  ( VoIP )

 • حذف کابل کشی های مخابراتی مجزا :

از انجا که تلفن سانترال ویپ ( تلفن شبکه ) بر روی زیرساخت شبکه کار میکنند ، نیازی به کابل کشی مخابراتی و مجزا نیست .

 • تماس تصویری :

با توجه به پهنای باند بسیار زیاد شبکه ، امکان برقراری تماس تصویری نقطه به نقطه و کنفرانس های تصویری بر روی تلفن سانترال ویپ به سهولت امکان پذیر گردیده است .

 • استفاده از تلفن سانترال نرم افزاری بر روی کامپیوتر و تلفن همراه :

شما می توانید با نصب تلفن های نرم افزاری بر روی کامپیتر و تلفن همراه خود ، بدون نیاز به گوشی سخت افزاری ، با همکاران و مشتریان خود تماس صوتی و تصویری داشته باشید .

 • انتقال تماس به بیرون از سازمان ، رایگان و به هر نقطه:

در صورت استفاده از تلفن سانترال ویپ ، شما این امکان را دارید که شماره های داخلی شرکت خود را بر روی موبایل و در مکانی بسیار دورتر از محل حقیقی شرکت خود داشته باشید .

 • عدم محدودیت ارتقاء:

در سیستم های قدیمی برای افزایش ظرفیت و امکانات مختلف ، نیاز به خرید کارت سخت افزاری و لایسنس های نرم افزاری مختلف بود که در تلفن های سانترال ویپ  این محدودیت برداشته شده است و امکانات مختلفی از جمله IVR ، صف بندی تماسها ، صندوق صوتی ، پرینت ریز مکالمات ، ظبط مکالمات و … از ابتدا بر روی سانترال ویپ قرار دارد .

 • نگهداری آسان و ارزان :

محیط گرافیکی این امکان را به مشتری میدهد تا به راحتی به تعریف و اضافه نمودن داخلی بپردازد . همچنین جابجایی داخلی فقط با جابجایی گوشی انجام میگردد و دیگر نیازی به عوض کردن رانژه و ترمینال های قدیمی نیست .

 

voip ویپ
voip ویپ

برخی از امکانات تلفن سانترال ویپ ( VoIP )

 • ظرفیت بالای تعداد داخلی های IP :

با استفاده از رابط گرافیکی و بدون نیاز به هیچ کارت سخت افزاری ، شما این امکان را دارید که به راحتی تا تعداد بسیار زیادی ( حداقل ۲۰۰ داخلی ) را بر روی یک سانترال ویپ تعریف و استفاده نمایید .

 • امکان ضبظ مکالمات بین داخلی ها و خطوط شهری :

در سانترال های قدیمی به منظور ضبظ مکالمات ، نیاز به خرید سخت افزار های بسیار پیچیده و جاگیر و کابل کشی به صورت موازی بود که هزینه های زیادی به همراه داشت . ولی در سانترل ویپ ، ضبط مکالمات کاملا نرم افزاری است و هیچ هزینه راه اندازی برای مشتری نخواهد داشت . شما با استفاده از یک vpn ، این امکان را دارید که از منزل یا هتل محل اقامت خود ، شرح مکالمات کارمندان خود و مشتریانتان را چک کنید .

 • فکس نرم افزاری و ایمیل اتومات فکس :

در سانترل ویپ ، دیگر نیازی به دستگاه های حجیم و گران قیمت فکس نیست . ضمنا با توجه به افزایش روزمره قیمت کاغذ ، امکان دریافت فکس به صورت نرم افزاری توسط سانترال ویپ ، این امکان را به شما میدهد تا با صرفه جویی در هزینه خرید و نگهداری دستگاه فکس و کاغذ ، به بهره وری بیشتری دست یابید .

 • استفاده از تلفن های نرم افزاری به جای گوشی های سخت افزاری :

قیمت بالا و جاگیری روی میز ، باعث شده تا تلفن های نرم افزاری متنوعی تولید و به بازار عرضه گردد . شما با نصب این نرم افزار ها بر روی گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی خود ، امکان مکالمه صوتی ، تصویری و حتی برقراری کنفرانس را خواهید داشت .

 • IVR  ( Interactive Voice Response ):

این ویژگی به تماس گیرندگان کمک میکند تا با گوش دادن به پیام خوش آمد گویی و معرفی قسمت های مختلف سازمان ، به صورت مستقیم و بدون نیاز به شخص اپراتور ، به قسمت دلخواه ارتباط یابند .

 

 • صف انتظار تماس های ورودی  :

این ویژگی در صورت اشغال بودن خط داخلی ، تماس گیرنده را در درون صف انتضار قرار خواهد داد . تماس گیرنده با اصلاع از تعداد نفرات در صف ، زمان تقریبی پاسخگویی را متوجه خواهد شد .

 • ارائه پرینت مکالمات :

در سانترال های قدیمی برای استخراج و مشاهده ریز مکالمات ، نیاز به خرید نرم افزار مخصوص و نصب آن بر روی یک کامپیوتر بود گه در صورت خرابی کامپیوتر مذکور و قطع شدن ارتباط سانترال و کامپیوتر ، اطلاعات تماس ها از دست میرفت . در سانترال ویپ ، هیچ نیازی به خرید نرم افزار و کامپیوتر جداگانه نیست و تا زمانی که سانترال ویپ در حال برقراری تماس باشد ، کلیه اطلاعات تماس نیز بدون درنگ ثبت خواهد شد و تحت وب مشاهده میگردد .

 • اتصال به CRM سازمانی :

سانترال ویپ این قابلیت را دارد که به دیتابیس نرم افزار  CRM  سازمان شما متصل گردد و انواع پاپاپ و اعلان ها را بر روی نمایشگر نمایش دهد . این قابلیت در  بسیاری از سازمانها کاربرد فراوان دارد .

 • اتصال به سانترال های قدیمی آنالوگ و دیجیتال :

بسیاری از مشتریان در زمانی که صحبت از ویپ میگردد ، گمان میکنند که باید سانترال گوشی های قدیمی را جمع آوری نمایند . در صورتی که اصلا الزامی به این کار نمی باشد و شما با نصب گیتوی این امکان را خواهید داشت که ضمن استفاده از سانترال و گوشی تلفن های قدیمی ، از اغلب امکانات سانترال ویپ نیز استفاده کنید.

شرکت سانا ارتباط پردیس ( سانا تلکام ) با تکیه بر تجربه ، دانش فنی و سوابق درخشان نصب و راه اندازی انواع سیستم های مخابراتی برای بسیاری از ارگانهای دولتی و خصوص ،  این امکان را دارد که با ارائه راه حل های نوین ارتباطی بر مبنای سانترال ویپ و بر پایه راه حل های سیسکو  ، مایتل ، پاناسونیک ، گرند استریم و … تحولی عظیم در مدیریت ارتباطات شما با دنیا فراهم نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *